ПОДЕС предлаже ограничавање политичког “стажа” и Народну скупштину са 120 посланика

Покрет за децентрализацију Србије (ПОДЕС) сматра да је срж проблема и политичких криза у Србији у протеклих 35 година у политичким партијама. Корупција и непотизам који рађају криминал су рођени и везани за политичке партије и посебно за политичке лидере.

“Наравно, нису сви лидери коруптивни али је довољна једна “трула јабука” која ће покварити цео сандук са јабукама. Зато се морамо систематски борити против корупције, непотизма и криминала”, изјавио је др Драган Милић, председник Покрета за децентрализацију који предлаже да се усвоји закон којим би се ограничило време колико појединац може бити на извршној функцији, односно максимално осам (8) година.

“Тиме би се спречило да имамо вечите професионалне политичаре који цео радни век проведу на државним функцијама. Подићи ће се и ниво одговорности јер ће сви постављени и изабрани функционери знати да ће се вратити у “базу” за осам година како би зарађивали за живот као и сви остали грађани. Многи политичари су по вокацији републиканци али се понашају као апсолутистички монарси”, наводи доктор Милић и додаје да је потребно смањити број народних посланика у Народној скупштини Србије са 250 на 120 при чеми треба да се обезбеди равномерна заступљеност свих делова Србије без фаворизације било ког њеног дела.

“Аустралија има 150 посланика и исто толико и Холандија, Израел 120, Индија 454 а САД 538 посланика. Нема оправдања за оволики број посланика у Србији од чега само политичке партије имају корист јер свака партија добија по закону 700 000 динара по посланику у републичком парламенту месечно! Рационализацијом броја републичких посланика уштедело би се довољно новца за обезбеђивање школских уџбеника за сву децу у Србији. Шта нам је важније: функције политичких функционера или помоћ деци, треба да одлуче грађани”, пита се др Драган Милић.